Round 3, played 18th April:
Section A
Yanni Yannoulis 0 d 1 David Wilson
Chris McIntee 1 – 0 Mike Ridge
Section B
Robert Burns ½ – ½ Calum McGillivray
Alastair Girvan ½ – ½ Johnny Marr
Round 3, played 18th April:
Section A
Yanni Yannoulis 0 d 1 David Wilson
Chris McIntee 1 – 0 Mike Ridge
Section B
Robert Burns ½ – ½ Calum McGillivray
Alastair Girvan ½ – ½ Johnny Marr
Matches played at Roslin, 14th April:
Round 11
Edinburgh A 2 ½ – 1 ½ Lasswade
Edinburgh B 2 – 2 Gorgie Dalry
Final positions:
1. Edinburgh A 32 ½ (win on tie-break of individual result v. Badgers Brook)
2. Badgers Brook 32 ½
3. Lasswade 29
Edinburgh B finished eighth (out of 12 teams) with 20 points.
Top Scorers
Ben He and Sam Gregory both finished with 9/11 for Edinburgh A, and Fergus Skillen 7 ½/11.
For Edinburgh B, Shivan Murdochy scored 4/5, David Archibald 4 ½/6 and Calum McGillivray 6 ½/9
Entries are now being taken for the 2011 FIDE Swiss on June 4-5 and 11-12. Entries are limited to 24 players and will be on a first come first served basis. The entry form is attached below:
Edinburgh CC FIDE Rated Swiss 2011
Further updates will be published in due course.
Neil
There are 21 entries for the 2010/11 Club Championship.
The draw for Round 1 was made at the Club on 31st March with Johnny Marr drawing the first named player and Calum McGillivray the second.
The ties, to be completed by 25th April, are:
Archibald v. Anderson
McGillivray v. Horne
Sanderson v. Wilson
Saxton v. Wadler, L
Wadler, A v. Aitchison
The remaining 11 players (Bhopal, Burns, Cranston, Girvan, Marr, Perez Souto, Platts, Ridge, Whittaker, Yannoulis, Zamvar) have a bye to Round 2.
Match played at Alva Street, 30th March:
Lasswade 2 6 – 0 Tiger Cubs
Anthony Roberts 1 – 0 Fergus Skillen
Michael Pollard 1 – 0 Default
Charles Nisbet 1 – 0 Leora Wadler
John Hutchison 1 – 0 Michael Welch
Anthony Akers 1 – 0 Adam Wadler
Olav Lange 1 – 0 Robert Pirrie
Please note that the closing date for entry to the 2010/11 Club Championship is 7pm on Thursday 31st March. The draw for the first round will take place at the club later that evening, and will be posted on the club noticeboard and blog along with a confirmed schedule of dates.
Further details: Edinburgh Chess Club Championship 2010-2011
Confirmed entries to date: Keith Aitchison, Dennis Anderson, David Archibald, Raj Bhopal, Robert Burns, Rod Cranston, Alastair Girvan, Robert Horne, Johnny Marr, Calum McGillivray, Bill Platts, Mike Ridge, Mark Sanderson, Gavin Saxton, Benjamin Perez Souto, Adam Wadler, Leora Wadler, Ian Whittaker, David Wilson, Yanni Yannoulis, Vipin Zamvar